W związku z wejściem w życie ustawy o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r. poz. 827), wprowadzamy nowy Regulamin. Ma on zastosowanie do wszystkich umów zawieranych począwszy od 25 grudnia 2014 r. Wydłużeniu ulega m.in. termin na odstapienie od zawartej umowy, który obecnie wynosi 14 dni. Ustawa wprowadza również liczne obowiązki informacyjne, z którymi można zapoznać się w treści regulaminu. Do umów zawartych przed 25 grudnia 2014 r. zastosowanie znajduje poprzednio obowiązujący Regulamin.

Tworzenie efektywnej kreacji reklamowej

O tym, jak istotna jest grafika reklamowa dodawana przez widget AdTaily, mówili już nasi reklamodawcy. Poprosiliśmy jednego z nich, Pawła Opydo (m.in. Playr) o podsumowanie zasad, o których warto pamiętać przygotowując kampanię w AdTaily.

Chętnie dowiemy się, czy macie swoje zasady, którymi kierujecie się przy tworzeniu kreacji reklamowych. Czy stosujecie się do reguł, o których pisze Paweł?

Paweł Opydo, Playr.pl o tworzeniu efektywnych kampanii reklamowych

Marta mnie dziś zaatakowała, żebym napisał tekst na blog AdTaily. O kreacjach reklamowych do systemu. W sumie nie wiem, dlaczego, bo nie mam jakiejś wyjątkowej wiedzy w tym zakresie, za wyjątkiem doświadczenia samodzielnie wyrobionego po prawie 3-letniej pracy przy reklamie w internecie :). Zrobiłem jednak parę reklam AdTaily sobie i znajomym, więc mogę się podzielić wnioskami na ten temat.
Zaznaczyć jednak należy, że większość z nich to dość podstawowe zasady tworzenia kreacji internetowych – główna różnica polega na tym, że te z AdTaily są… mniejsze :).
W tym tekście spróbowałem zebrać pięć takich zasad-porad dotyczących tworzenia bloczków 125×125 :). Do tego na końcu znajdziecie kilka ogólnych prawd na ten temat. Ale po kolei.

Call to Action

Na początek to, co jest podstawą, ale jednocześnie elementem bardzo często ignorowanym. CTA to ta część kreacji, która zachęca użytkownika do konkretnego działania. Nie umieszczamy przecież reklamy dla samej reklamy – chcemy wywołać konkretny efekt, kliknięcie, przeczytanie artykułu, zakup produktu. Użytkownik podświadomie szuka elementów „interaktywnych”.

Tekstowo – hasło „Najlepsze spodnie Naszej Firmy!” zabrzmi lepiej, jeśli na końcu dodamy „Kliknij, żeby je kupić!”. A graficznie – tak nie jest zbyt dobrze:

adtaily1

Ale tak już wyraźnie lepiej:

adtaily2

Samo logo niewiele znaczy

Wielokrotnie zauważam reklamy AdTaily, na których widzę tylko nieznane mi logo i nic nie mówiącą nazwę firmy. Wiadomo, budowanie świadomości marki itd… Ale w tym momencie dostaję symbol bez żadnego kontekstu. Duży, ale zupełnie nie zachęcający do kliknięcia. Widoczny, ale przez brak konkretów – trudny do zapamiętania.

Inaczej mówiąc – w ten sposób jest niefajnie:

adtaily3

A tak już dużo lepiej!

adtaily4

Nikt Cię nie zna? Nie udawaj, że zna! :)

Coś, co dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe, a jednak pojawia się bardzo często. O ile promując blog Bardzo Znanego Polityka, możemy zagrać nazwiskiem, to nikomu nieznany bloger nie powinien liczyć, że ktoś będzie chciał czytać jego teksty tylko dlatego, że on je napisał.

Czyli zamiast grać tak:

adtaily5

Lepiej zagrajmy tak:

adtaily6

Co za dużo, to niezdrowo!

Pamiętajmy, że gramy na bardzo małych formach reklamowych. Wciskanie na nie dużej ilości elementów odwraca uwagę od tego, co najważniejsze – zajawki tematu i zachęty do poszukania większej ilości informacji.

Po co robić tak:

adtaily7

Jeśli można tak:

adtaily8

Co za mało… to też niezdrowo! :)

Bardzo mi przykro, ale mało konkretne, nic nieznaczące hasło reklamowe, które Wam się podoba, niekoniecznie zachęci do kliknięcia. Użytkownik zasadniczo powinien klikać wiedząc mniej-więcej, co tam znajdzie. O ile niekoniecznie musi znać styl ubrań sprzedawanych przez Waszą firmę, to dobrze by było, gdyby wiedział, że pod linkiem znajdzie ubrania ;)

Bo w końcu wiosenną kolekcję ubrań można (niestety) reklamować tak:

adtaily9

Albo tak:

adtaily10

…nie wiem dlaczego tyle tych przykładów z ubraniami, to musi być podświadomy wpływ Marty i szafiarek! ;)

Dobra, miało być pięć, było pięć. Przy tworzeniu reklamy pamiętajmy jednak o tym, w jaki sposób ma ona oddziaływać na użytkownika. W uproszczeniu powinno to wyglądać tak:

 • zwrócenie uwagi;
 • utrzymanie uwagi;
 • zachęta do akcji;
 • zaspokojenie potrzeby.

Pierwszy etap to przyciągnięcie wzroku usera, czyli wygranie bitwy z dziesiątkami obrazków, linków i tytułów na stronie. To jednak dopiero początek – nasz „cel” poświęci nam jakąś sekundę, więc w tym czasie musimy utrzymać jego uwagę tak, żeby nas nie zignorował, a przeszedł do trzeciego etapu – kliknięcia w nasz link. Wszystko to jednak na nic, jeżeli po wejściu na stronę klient po 3 sekundach z niej wyjdzie i nigdy nie wróci – trzeba więc chociaż częściowo zaspokoić jego potrzeby.

Konkretne przykłady? Proszę bardzo. Tzw. „reklama z cyckami”. Jeżeli wrzucicie na swój bloczek ponętną panią, to pewnie uzyskacie świetny wynik w pierwszym etapie (głównie u męskiej części „widowni”). Niestety, zaawansowani użytkownicy nie dadzą się nabrać, więc na tym się skończy. Ci, którzy nie znają jeszcze tajników internetowego marketingu ;) może i klikną, ale pewnie wyjdą ze strony po chwili, gdy okaże się, że reklamujecie cokolwiek innego, niż galerię ze zdjęciami ponętnych pań.

Z drugiej strony możecie na bloczek wrzucić kawałek tekstu o swojej firmie, czarno na białym. Jakiś konkret. Zapewne dla targetu będzie to ciekawe i nawet zachęcające do kliknięcia, ale spora część klientów nawet nie zauważy istnienia Waszej reklamy.

Wszystkie te elementy są równie ważne. Potknięcie na którymkolwiek z nich sprawia, że nie przechodzimy całej „ścieżki”, a tym samym nie osiągamy postawionych celów. Zresztą, widać to dokładnie po klikach – zauważyłem, że w AdTaily bardzo mocno liczy się jakość samej kreacji.

Na koniec chciałem zaznaczyć, że powyższych reguł nie należy traktować jako „betonowych”, a raczej jako „gumowe” :). Przy odpowiednim wyczuciu można je spokojnie łamać, dla osiągnięcia konkretnych celów i efektów. Ale to się raczej wiąże z dodatkową wiedzą, a nie z jej brakiem :).

Powodzenia wszystkim!


Komentarze

 1. Adam Klimowski

  Ja bym jeszcze wspomniał o dostosowaniu reklamy do serwisu, na którym się reklamujemy: Paweł dopasowywał hasła („Mediafun sprzedał się za telewizor. Odwiedź playr.pl” :D), ja – grafikę (np. moja reklama na http://www.livespot.pl/).

  Permalink · 03.08.2009, 12:03
 2. Ryfka

  Właśnie miałam wspomnieć o dopasowaniu, tyle że graficznym. Fajnie jeśli reklama „zgrywa się” z grafiką bloga (a przynajmniej zbytnio się z nią nie kłóci). Mówię o zgraniu, nie zlaniu się, bo w sumie fajnie jednak, jakby ktoś tę reklamę zauważył. Na jednym blogu widziałam reklamę, która była idealnie stopniona z blogiem – kolory, czcionka, tło – wszystko było identyczne, jak na blogu. Jestem pewna, że nigdy bym jej nie zauważyła, gdyby ktoś nie zalinkował jej na Blipie.

  Permalink · 03.08.2009, 12:13
 3. Paweł Opydo

  A ja właśnie nie jestem szczególnym fanem reklamy wizualnie dostosowanej do strony :) To znaczy – dobrze, jak się nie gryzie, ale znowu styl graficzny widocznie naśladujący styl graficzny serwisu z reguły wydaje mi się niezauważalny. Ale mogę się mylić :)

  Permalink · 03.08.2009, 17:00
 4. Adam Klimowski

  Moimi reklamami ludzie się chwalili :) http://blip.pl/s/12959548

  Permalink · 03.08.2009, 17:24
 5. Marta

  @Paweł – wydaje mi się, że tradycyjnie złoty środek jest najlepszy. Dla wydawcy pewnie reklama, która jakoś fajnie się wkomponowuje w jego serwis jest najlepsza. Z kolei z p-tu widzenia reklamodawcy reklama, najbardziej pożądana jest reklama, która się wyróżnia. Gdzieś pomiędzy inwazyjnością a niewidocznością należałoby szukać kreacji idealnej chyba :).

  Permalink · 04.08.2009, 11:19
 6. aniec2

  Nie przegadane. Bardzo fajny art. Oby więcej takich może na playr?

  Permalink · 04.08.2009, 15:56
 7. aniec2

  @Adam bardzo fajny pomysł z tym dopasowaniem!!!

  Permalink · 04.08.2009, 15:58
 8. Marcin

  Troszkę się zajmuję grafiką i przyznam że ten wpis jest genialny w swojej prostocie przekazu treści. Tak jak autor napisał ‚co za dużo to nie zdrowo’. Po pierwsze, nadmiar treści robi z reklamy ‚plamę’ a po drugie, reklama musi zachęcić do kliknięcia.

  Permalink · 16.08.2009, 10:57

Trackbacki (2)

 1. [...] porady na ten temat znajdują się już na naszym blogu: http://blog.adtaily.pl/tworzenie-efektywnej-kreacji-reklamowej/. Artykuł ma już co prawda 4 lata, ale jeszcze się nie zdezaktualizował (trudne słowo). [...]

 2. [...] Dla wielu właścicieli stron internetowych bardzo ważna jest spójność estetyczna całego serwisu. Jeśli reklama w znaczny sposób nie pasuje do wizualnych aspektów witryny, może zostać anulowana. Warto zwrócić uwagę na jakość kreacji reklamowej, szczególnie jeśli planujesz wyświetlać ją na stronach związanych z modą, fotoblogach, czy witrynach lifestylowych (sprawdź nasz poradnik dotyczący efektywnych kreacji). [...]